NAUJIENOS

Saugaus elgesio pervažose diena: draugiški reidai, visuotinė pamoka mokyklose ir puskryžiai

2022-06-09

Ketvirtadienį pavojingiausiose Lietuvos geležinkelio pervažose surengti kelių policijos tarnybos pareigūnų ir „Lietuvos geležinkelių“ (LTG) darbuotojų draugiški reidai, mokyklose įvyko visuotinė pamoka apie saugų elgesį geležinkelyje. Birželio 9 dieną, minint tarptautinę saugaus elgesio pervažose dieną, pavojingiausiose pervažose pastatyti ir specialūs puskryžiai, kurie primins eismo dalyviams, kaip svarbu atsakingai elgtis šalia geležinkelio ar pervažose.

„Žaliausia transporto priemone – traukiniu – kelionė yra 45 kartus saugesnė nei keliais. Nelaimingų atsitikimų nutinka itin mažai ir beveik visi eismo įvykiai geležinkelio teritorijoje įvyksta dėl žmonių neatsargaus ar neapdairaus elgesio. Tikslą nulis žuvusių geležinkelyje galime pasiekti, jei patys gyventojai bus itin budrūs ir atsakingai elgsis šalia geležinkelio ar pervažose. Todėl šiemet ir mokyklose surengėme pamoką, kad vaikai išmokę saugaus elgesio geležinkelyje gautomis žiniomis pasidalintų su artimaisiais ar draugais“, – sako Martynas Čekanauskas, LTG Eismo saugos vadovas.

Draugiškų reidų metu vairuotojai ir pėstieji skatinami laikytis Kelių eismo taisyklių reikalavimų (KET), taip pat jiems priminta, kaip reikia saugiai kirsti geležinkelio pervažas. Dažniausi pastebėti pažeidimai – pervažose nepaisomi kelio ženklai arba šviesoforo signalai, bandoma ne vietoje kirsti geležinkelį, pėstieji kirsdami geležinkelį klausosi muzikos. Tokių akcijų tikslas – ne bausti eismo dalyvius, o draugiškai jiems priminti, kaip tinkamai elgtis šalia geležinkelio ar pervažose.

Akcijos rengiamos pavojingiausiose geležinkelio pervažose, kuriose neseniai įvyko incidentai, ir ten, kur itin dideli transporto srautai. Šiose pervažose pastatyti ir specialūs puskryžiai, nuo kurių nuskenavus QR kodą galima pasižiūrėti trumpą filmuką apie užfiksuotas pavojingas situacijas geležinkelio pervažose.

LTG Eismo saugos vadovas primena, kad itin svarbu išlaikyti budrumą kertant geležinkelį – stebėti šviesoforo signalus, sustoti šalia STOP ženklo ir tik tuomet saugiai automobiliu kirsti pervažą, susilaikyti nuo žinučių siuntimo, muzikos klausymo ar kitų dėmesį blaškančių veiksmų, kurie trukdytų pastebėti artėjantį traukinį.

Pasak M. Čekanausko, siekiant, kad eismas geležinkeliuose būtų kuo įmanoma saugesnis, vykdomos ir infrastruktūros saugumo didinimo priemonės. Pavojingi ruožai aptveriami tvoromis, didinamas pervažų saugumas, įrengiami tuneliai ar viadukai pėstiesiems ir automobiliams kirsti geležinkelį. „LTG Infra“ siekdama dar saugesnio eismo vykdo inciatyvą Saugūs bėgiai ir tinklalapyje www.saugusbegiai.lt dalinasi saugaus elgesio geležinkelyje pagrindais.
Lietuvos geležinkelio pervažose per metus fiksuojama virš 600 KET pažeidimų ir apie 10 eismo įvykių, iš kurių 2–3 baigiasi mirtimi ar sunkiais sužalojimais.

Šiuo metu Lietuvos geležinkeliai statistiškai saugiausi regione. Vertinant viešai prieinamą informaciją apie žuvusių ir sunkiai sužalotų žmonių skaičių milijonui traukinio nuvažiuotų kilometrų, Lietuvos indeksas siekia 0,26, Estijos – 0,31, Lenkijos – 0,65, o Latvijos – 0,89.